Šta su afte?
Afte su promene koje se javljaju u ustima tj. usnoj duplji.
Izgledaju kao mali plikovi koji često pucaju i stvaraju čireve.
Najčešće se javljaju na sluzokoži obraza i usana. Nikada se ne javljaju na tvrdom nepcu i desnima (gingivi).

Da li su afte zarazne?
Afte nisu zarazno oboljenje, te stoga ne postoji rizik od prenošenja na druge osobe. Tačan uzrok bolesti još uvek nije poznat. U većini slučajeva afte su blage i spontano nestaju u roku od 10 dana.
Boja afti je prvo žućkasta, zatim bela do siva.
Karakteriše ih bol koji se pogoršava iritacijom, kao na primer kada jedete, pijete ili razgovarate.
Afte su podeljene u 3 grupe:
- Male afte su najčešće. Najpre se javlja osećaj pečenja 24-48 sati pre pojave. Prvo se javlja crvenilo sluzokože na mestu gde će izbiti afta, a zatim u narednih nekoliko sati se pojavljuju beličasti mehurići, koji pucaju i postaju bolni. Afte su na početku sitne, okrugle i beličaste, a kasnije crvenkaste, okrugle mrlje, veličine do 1cm, kojih obično ima 2-6. Prolaze za 10-14 dana i zarastaju bez ožiljka.
- Velike afte se retko javljaju, veličine su i do 5cm, dublje su, veoma bolne, zarastaju sporije, čak mesecima i ostavljaju ožiljke koji mogu ostaviti oštećenja na sluzokoži.
- Tačkaste afte izgledaju kao sitne tačkaste promene, kako im i ime kaže. Javljaju se na prednjim delovima usne duplje i nisu mnogo bolne. Brzo i lako nestaju.
Afte su najčešće posledica pada imunološkog sistema.
Afte u ustima često mogu biti povezane sa zapaljenjem desni, jer obe ove pojave ukazuju na probleme sa oralnim zdravljem. Iako afte same po sebi nisu direktno uzrokovane zapaljenjem desni, oslabljeni imuni sistem ili loša oralna higijena mogu doprineti razvoju obe ove tegobe. Zapaljenje desni može dodatno iritirati sluzokožu usne šupljine, što stvara pogodno okruženje za pojavu afti.
Koji faktori utiču na pojavu afti?
Smatra se da na pojavu afti utiču sledeći faktori:
- Geni
- Stres
- Pušenje
- Nedostatak vitamina i minerala (gvožđe, vitamin B, folna kiselina i cink)
- Povrede sluzokože četkicom za vreme pranja zuba, ugrizom, žvakanjem tvrde ili pak vruće hrane, loša ili napukla plomba, loši protetski radovi
- Menstrualni ciklus kod žena
- Oslabljen imunitet (bolesne, iscrpljene osobe)
- Alergije (orašasto voće, mlečni proizvodi, čokolada, određeno povrće)
- Bolesti digestivnog trakta
- Lekovi
Kako se leče afte?
Lečenje je u većini slučajeva lokalno i simptomatsko, i zavisi od osobe do osobe. Najčešće prolazi spontano, ali neretko je potrebno i posavetovati se sa stomatologom u slučaju prolongiranja ili u cilju ublažanja simptoma.