Šta je endodontsko lečenje?

endodontske iglice

Endodontsko lečenje zuba ili lečenje kanala korena je jedna od najčešće izvođenih procedura u stomatologiji.

endodontske iglice
Photo by Ozkan Guner on Unsplash

Grana stomatologije koja se bavi proučavanjem normalne zubne pulpe, oboljenja i lečenjem zubne pulpe kao i pratećih periradikularnih stanja se zove endodoncija. Reč endodoncija potiče od grčkih reči endo- „iznutra“ i odont- „zub“. Kada pogledate jedan od svojih zuba u ogledalu, ono što vidite je kruna. Ostatak zuba, skriven ispod linije desni, naziva se koren. Dok je spoljni sloj korena tvrdo tkivo zvano cement, unutrašnji kanal ili “kanal korena” sadrži pulpu sačinjenu od mekog tkiva, krvnih sudova i nerava. Bakterije koje dođu do pulpe kao rezultat karijesa, preloma, bolesti desni ili drugih problema, mogu izazvati zapaljenje pulpe. Kada se to dogodi, stomatolog uklanja obolelu pulpu kako bi sačuvao zub i sprečio dalji razvoj infekcije.

Pre lečenja kanala korena, vrši se klinički pregled i pregled rendgen snimka zuba, kako bi se dijagnostikovala oboljenja i planirala terapija. Daje se lokalna anestezija kako bi procedura bila bezbolna. Zub koji se leči se zatim izoluje koferdamom, koji sprečava ulazak pljuvačke u zub tokom lečenja i štiti disajne puteve od finih turpija i hemikalija koje se koriste. Procedura lečenja kanala korena se često sprovodi u jednoj ili višestrukim posetama.

Lečenje kanala korena uključuje sledeće:

  • uklanjanje oštećene i zaražene pulpe;
  • oblikovanje korenskih kanala;
  • čišćenje i dezinfekcija korenskih kanala;
  • punjenje i zaptivanje korenskih kanala.
  • postavljanje direktne restauracije kao što je kompozitna plomba ili indirektne restauracije kao što je krunica.

Kako da znam da mi je potrebno endodontsko lečenje zuba?

Endodonsko lečenje je terapija koja je neophodna kada je zubna pulpa inflamirana i/ ili inficirana. Ukoliko se obolela pulpa ne leči dovodi do razvoja hroničnih (koje se ponašaju kao žarište infekcije) i akutnih infekcija (abscesa) oko korena zuba koje se mogu širiti i u okolne regije glave i vrata.

Zapaljenje zubne pulpe može nastati iz mnoštva razloga, a najčešće je posledica nesaniranog zubnog kvara (karijesa).

Simptomi koji ukazuju na to da vam je potrebno lečenje kanala korena:

Bol – javlja se usled akutnih zapaljenja pulpe i tkiva oko korena zuba. Ona se kreće od osetljivosti na hladno i toplo (duže od minuta po prestanku nadražaja) do veoma jake boli na zagrižaj i žvakanje, ili zub boli čak i kad ga dodirnete jezikom. Hronični procesi-zapaljenja oko korena često ne bole, sve dok zapaljenje usled pada imuniteta i drugih faktora ne pređe u akutnu fazu.

Promene na sluzokoži iznad obolelog zuba- čvorići na desnima iz kojih povremeno ističe gnoj ukazuju na hroničnu infekciju oko zuba. Otečena, crvena, sjajna i zategnuta sluzokoža u predelu vrha korena ukazuje na akutnu infekciju.

Promena boje zuba u sivkasto. Zub menja boju kada oko korena zuba postoji nesanirana hronična infekcija. Takođe može promeniti boju nakon neadekvatne endodontske terapije, kao i zanemarivanja higijene i nege zuba koji je prethodno uspešno endodontski izlečen.  

Da li ću osetiti bol u toku i nakon endodontskog lečenja?

Mnoga endodontska lečenja se sprovode kako bi otklonila bol nastalu usled zapaljenja pulpe („zubnog živca“). Ordiniranjem lokalnog anestetika ova intervencija je potpuno bezbolna. Izuzetak su gnojni procesi oko zuba kada anestezija ne deluje a pacijent oseti olakšanje čim se zub otvori.

Nekoliko dana nakon endodontske terapije zub može biti osetljiv, posebno ukoliko je pre terapije postojala infekcija. Ova bol se tretira analgeticima, i prestaje sama. Ukoliko bol traje duže obavezno se javite stomatologu.

Šta dovodi do toga da već lečen zub zahteva novo endodontsko lečenje?

Ponovna infekcija kanala korena zahteva ponovno endodontsko lečenje. Ukoliko vam se slomi zub ili plomba na zubu koji je endodontski lečen, a vi odlažete stavljanje nove plombe ili odgovarajuće protetske nadoknade, može doći do prodora bakterija i nastanka nove infekcije oko korena prethodono lečenog zuba.

U nekim slučajevima, stomatolog može otkriti nove veoma uzane i zakrivljene kanale, koji nisu tretirani pri prvoj terapiji.

Da li je bolje izvaditi zub ili ga endodontski lečiti?

Uvek je bolje sačuvati zub ukoliko je to moguće, a endodontska terapija upravo to i omogućuje. Vađenje zuba a nakon toga njegova nadoknada zahteva više poseta, procedura i novca.

,