Na tržištu postoji veliki broj raznovrsnih pasta za zube i proizvođača, koji nam obećavaju blistavo bele i zdrave zube, svež dah, smanjenje krvarenja desni i osetljivosti zuba. Stoga nije ni čudo ako ste u nedoumici kako odabrati pastu za zube, da li visoka cena nužno znači i kvalitet…

Zube možete, verovali ili ne, oprati i bez paste. Pasta je tu da pranje zuba, uz pomoć supstanci koje pene i lepo mirišu, učini prijatnijim. Dakle, pasta za zube je pomoćno sredstvo za uklanjanje naslaga sa zuba, održavanje oralne higijene i oralnog zdravlja. Najbitnije je redovno mehaničko čišćenje, odnosno četkanje zuba. Zubne paste postoje u formi paste i gela. Takođe, postoji i prah za pranje zuba (tooth powder).
Sastav zubnih pasti
Zubne paste u svom sastavu imaju veliki broj supstanci, od kojih su tri osnovne supstance – abrazivi (aluminijum hidroksid, kalcium karbonat, magnezujim karbonat, silikate itd.), fluor i deterdžent (najčešće Natrijum-lauril sulfat (SLS)).
Pored uobičajenih pasta za svakodnevnu upotrebu, postoje i paste sa specijalnom namenom- medicinske i profilaktičke paste. Ove paste koriste se za profilaksu i tretiranje određenih oboljenja zuba i desni.
Koje sve vrste zubnih pasta postoje?
U odnosu na to koje sastojke poseduju ili ne, razlikujemo nekoliko vrsta zubnih pasti.
- paste sa fluorom – fluor ima dokazano dejstvo pri remineralizaciji zubnih tkiva. Kada jedemo slatku hranu razlaganjem šećera stvaraju se kiseline koje nagrizaju (demineralizuju zubnu gleđ). Fluor se metaboliše kroz pljuvačku i iz pljuvačke ugrađuje u gleđ.
- paste bez fluora – određena koncentracija fluora u pastama za zube ima svog efekta pri remineralizaciji. Međutim ukoliko se fluor u organizam unosi i putem hrane ili vode za piće, velika količina fluora može imati suprotan efekat na zube i učiniti ih krtim. Takođe se usled unosa veće količine može javiti i trovanje flourom, koje se manifestuje u vidu stomačnih tegoba (mučnina, povraćanje). Ovo je posebno važno kod male dece koja još uvek nemaju kontrolu refleksa gutanja, pa prilikom pranja zuba mogu da progutaju veću količinu paste. Zato i postoje paste sa različitom koncentracijom fluora prema uzrastu dece.
- organske (prirodne) paste – u poslednje vreme su veoma popularne. Ne sadrže deterdžent (SLS), i ostale supstance veštačkog porekla koje mogu iritirati sluzokožu usta kod preosetljivih osoba. Deterdženti u pastama stvaraju lažan osećaj čistoće.
- paste sa enzimima kao npr. Curaprox enzycal koja ima antibakterijski efekat, zbog prisustva enzima u svom sastavu.
- paste sa hidroksiapatitom
- paste sa ksilitolom
Prema nameni zubne paste možemo razvrstati na:
- medicinske paste
- paste za osetljive (hipersenzitivne) zube
- paste za upalu desni
- paste za parodontopatiju
- paste za izbeljivanje zuba
Koja vrsta zubne paste je najbolja?
Glavni cilj je izabrati pastu koju volite da koristite. Kako odabrati takvu pastu za zube? Ako vam ne smeta ukus paste, ako nemate iritacije na sluzokoži, peckanje ili neugodan osećaj u ustima, to je prava pasta za vas. Najbolje je birati zubnu pastu na osnovu ukusa i teksture, pre nego na osnovu brenda i cene. To će omogućiti da perete zube dva puta dnevno i steknete zdravu naviku redovnog održavanja oralne higijene. U slučaju da imate gingivitis ili parodontopatiju trebalo bi da konsultujete svog zubara oko izbora paste, jer postoje medicinske paste namenjene tim oboljenjima.
Da li ste znali?
Zubni puder ili prah je prva zubna pasta nastala 5000 godina pre nove ere. Egipćani su pravili prah za zube, koji se sastojao od pepela volovskih kopita u prahu, smole drveta Commiphora myrrha, usitnjene i spaljene ljuske jaja.