Periimplantitis

periimplantitis

periimplantitis

Šta je periimplantitis?

Zapaljenje desni ispod krune sa gubitkom kosti oko zubnog implantata naziva se periimplantitis. To je ozbiljan problem sa kojim se mogu suočiti pacijenti kojima je ugrađen zubni implantat. Nastaje usled dejstva bakterija, pripojenih za implantat ispod nivoa gingive, tj. ispod krunice. Bakterije iritiraju desni i vremenom dovode do njihovog zapaljenja. Zapaljenje koje obuhvata samo desni (ne i kost oko implantata) se naziva peri-implant mucositis i prethodi pojavi periimplantitisa. Ukoliko se na vreme ne prepozna i leči razvija se periimplantitis. Daljim napredovanjem ovo oboljenje može dovesti i do gubitka implantata i krune.

Zašto se javlja?

Periimplantitis je često uzrokovan lošom oralnom higijenom. Može biti i rezultat raznih drugih faktora kao što su pušenje, dijabetes i upotreba određenih lekova. Važno je redovno i dobro održavati oralnu higijenu. Ovo uključuje:

  • pranje zuba minimum dva puta dnevno,
  • čišćenje interdentalnih prosotra posebnim četkicama ili koncem za zube,
  • korišćenje antimikrobnih vodica za ispiranje usta ali i
  • izbegavanje duvanskih proizvoda.

Takođe je važno raditi redovne kontrolne preglede, uklanjati čvrste i meke naslage sa zuba i sanirati kvarove ukoliko postoje.

Ljudi se često nakon ugradnje implantata i stavljanja protetske nadoknade (krunice, mostova, kombinovanih radova) opuste, i zanemare oralnu higijenu. Zato je neophodno da vas vaš stomatolog obuči dobrom održavanju oralne higijene.

Kako da znam da li imam periimplantitis?

Simptomi periimplantitisa su slični simptomima gingivitisa. Oni mogu uključivati crvene, otečene desni oko implantata koje krvare, bol ili osetljivost prilikom grizanja ili žvakanja, i loš ukus u ustima. Važno je potražiti pomoć što je pre moguće, jer može dovesti do gubitka implantata i/ili krune ako se ne leči na vreme.

Kako se periimplantitis leči?

Lečenje periimplantitisa obično uključuje čišćenje područja oko implantata ili krunice da bi se uklonili plak ili kamenac koji mogu doprineti infekciji. Ovo može biti urađeno korišćenjem različitih tehnika, kao što su uobičajeno ultrazvučno uklanjanje kamenca, laserska terapija… U teškim slučajevima, možda će biti potrebna hiruruška intervencija, uklanjanje implantata i/ili krune da bi se pravilno očistilo i tretiralo područje zahvaćeno infekcijom. Implantat ili krunica se zatim mogu zameniti kada dođe do povlačenja infekcije i desni su imale priliku da zacele.

Ako imate zubni implantat i osećate simptome poput zatezanja desni oko implantata, ili primetite krvarenje desni prilikom pranja, važno je tražiti lečenje što je pre moguće. Ukoliko se zapaljenje desni oko implantata na vreme pepozna, mogućnost potpunog izlečenja je veća. Kontaktirajte svog stomatologa da zakažete pregled i razgovarate o mogućnostima lečenja.

,