Skeletirana parcijalna proteza

wizil skeletirana parcijalna proteza

Šta je skeletirana parcijalna (Wizil) proteza?

wizil skeletirana parcijalna proteza

Skeletirana parcijalna (Wizil) proteza je maksimalno redukovana parcijalna proteza, čiju osnovu čini metalni skelet. Naziv Wizil potiče od legure metala od koje je izrađena. Povoljna mehanička svojstva legura od kojih se izrađuje:

  • smanjuju potrebu za uobičajenim oblikom protezne ploče, i omogućavaju da ona bude svedena na minimum. S toga je skeletirana proteza udobnija za nošenje.
  • obezbeđuju otpornost proteze na deformitete i prelome. 

Skeletirana proteza se sastoji iz gingivalnog, dentalnog dela i dela koji služi kao njihova međusobna veza. Gingivalni deo skeletirane proteze je onaj deo koji prekriva sluzokožu bezubog alveolarnog grebena. Delovi parcijalne skeletirane proteze lokalizovani na preostalim zubima su dentalni delovi. Oni mogu biti u vidu livenih kukica, atečmena ili dvostrukih (teleskop) kruna.

Skeletirana parcijalna proteza je indikovana kao trajna nadoknada kod svih tipova krezubosti. Može se izrađivati kao samostalna protetska nadoknada i u sklopu kombinovanih radova.

Koje su funkcije skeletirane parcijalne proteze?

Parcijalnom protezom se nadoknađuju izgubljeni zubi i delovi alveolarnog grebena, omogućuje obnova narušenih funkcija i estetike.

Njena primarna funkcija je da omogući žvakanje hrane i ravnomerno prenese pritisak žvakanja na bezubi greben i preostale zube. Ravnomernim prenošenjem sila žvakanja smanjuje se brzina resorpcije kosti. S toga možemo reći da parcijalna proteza ima i preventivno delovanje u smislu očuvanja preostalih tkiva i njihovih uloga.

Njena sledeća funkcija je estetska lica – izgled bez zuba je prilično neugodan i svi želimo da ga što pre eliminišemo. Možda niste ni svesni činjenice da proteze podupiru vaše usne pomažući da zadržite prirodne linije lica.

Vrste skeletirane parcijalne proteze

Retencija (pridržavanje) parcijalne proteze je njena sposobnost da se odupre silama koje nastoje da je odignu sa nosećih tkiva. U odnosu na način retiniranja (retencione elemente) postoje dve vrste vizil proteza:

  • Vizil proteza sa kukicama. Vizil proteza sa kukicama retinira se naleganjem na preostale zube uz pomoć livenih kukica. Ove proteze poznate su i pod nazivom standardne vizil proteze.
  • Vizil proteza sa specijalnim retencionim sistemima-atečmenima i teleskop krunicama.

Vizil proteze sa livenim kukicama imaju jedan nedostatak a to je estetika. Često su kukice vidlijive u ustima, te se s toga pacijenti pre odlučuju za proteze sa atečmenima.

Atečmeni su sistemi za retenciju a često i stabilizaciju parcijalne skeletirane proteze. Oni povezuju gingivalni i dentalni deo proteze. Sastoje se iz dva dela:

  • Matrice, koja je fiksirana za retencioni zub vilice i
  • Patrice, koja je fiksirana za protezu i dolazi u kontakt sa retencionim zubom.

Atečmeni postoje u nekoliko varijanti, u vidu klizača, prečki, dugmičastih sidra itd…Njihova prednost je estetska i funkcionalna.

Koja je procedura?

Prvi odlazak kod stomatologa specijaliste uključuje pregled i procenu stanja zuba i vilice. Stomatolog će vam zatražiti ortopan snimak radi bolje procene stanja i eventualne potrebe za preprotetskom pripremom. Ukoliko je potrebno vrši se preprotetska priprema (hirurška; konzervativna-saniranje kvarnih zuba; parodontološka- uklanjanje kamenca, naslaga i obrada dzepova). Nakon toga se uzima otisak vilice i izrađuje model koji se analizira, kako bi se što bolje isplanirala proteza i raspored elemenata. Druga poseta-određivanje međuviličnih odnosa, oblika i boje zuba. Treća poseta-proba modela proteze.  Finalni proizvod je parcijalna proteza koja se ne klacka i dobro leži na nosećim tkivima. Pri poslednjoj poseti se predaje proteza pacijentu i objašnjava način unošenja proteze u usta i njeno vađenje, kao i održavanje higijene.

Pacijent ne sme sam da vrši bilo kakve korekcije proteze jer je može oštetiti. Ukoliko se pojavi oštećenje skuzokože treba odmah da se javi stomatologu, koji će preduzeti odgovarajući tretman.

Održavanje higijene sa vizil protezama

Veoma je važno objasniti pacijentu kako da održava higijenu proteze i usne duplje. Pravilnim održavanjem produžuje se vek proteze i preostalih zuba koji je nose.

Vizil proteze je neophodno redovno prati mekanom četkicom i pastom za zube, kojom inače pacijent pere zube. Ta pasta ne sme biti previše abrazivna da ne bi optetila protezu.  Nakon pranja proteze, treba oprati preostale zube, očistiti međuzubne prostore interdentalnim četkicama, pa tek onda vratiti protezu u usta. 

Jednom nedeljno savetuje se potpanje proteze u rastvor za dezinfekciju proteze kako bi sprečila pojava kamenca, bakterija i gljivica.

Dakle vizil proteza je odlično rešenje različitih oblika krezubosti, ukoliko ne postoje uslovi za izradu mosta. Može se izrađivati zasebno ili kao deo kombinovanog protetskog rada. Zbog metalnog skeleta u osnovi, vrlo je otporna na prelome i razne deformitete.

,