Šta su zubni implantati?

Zubni implantati predstavljaju veštački izrađen “koren” koji se hirurškim postupkom ugrađuje u viličnu kost. Služi kao osnova za protetske radove (krunice, mostove) koji nadoknađuju nedostajuće zube. To je trajno rešenje koje može pomoći da se vrati narušena funkcija i izgled zuba. Najčešće su izrađeni od titanijuma, i biokompatibilni su (to znači da su prethodno testirani i neškodljivi po ljudski organizam).
Kako da znam da li su zubni implantati za mene?
Indikacije za ugradnju implantata su nedostatak jednog, više ili svih zuba. Postupak počinje pregledom i konsultacijama sa specijalistom za zubne implantate (obično specijalistom oralne ili maksilofacijalne hirurge), koji treba da utvrdi da li je pacijent dobar kandidat za ugradnju implantata. Specijalista obavlja temeljni pregled usta, uključujući i tumačenje rendgen snimka i druge dijagnostičke testove za procenu zdravlja vilice i zuba. Ako se pacijent smatra pogodnim, specijalista će tada stvoriti plan terapije koji opisuje specifičnosti postupka.
Da li je ugradnja implantata bolna?
Sama intervencija ugradnje implantata uključuje umetanje titanijum implantata u vilicu, koji služi kao osnova za veštački zub. Ugradnja implantata je bezbolna i vrši se pod lokalnom anestezijom. Traje između 15min i 40 min. Kada prestane dejstvo lokalne anestezije može se javiti bol, koja se uspešno tretira analgeticima (brufen, kafetin, nimulid..). Vrlo često se prepisuju i antibiotici, kako bi prevenirali postoperativni razvoj infekcije. Nakon intervencije važno je jesti samo meku hranu i praktikovati odličnu oralnu higijenu tokom procesa zarastanja.
Održavanje oralne higijene je od ključnog značaja, jer se nekad odbacivanje implantanata dešava zbog infekcije nastale usled neadekvatne i neredovne oralne higijene. Ograničite unos alkohola, kofeina i duvana da biste imali najbolje rezultate. Redovne kontrole su neophodne tokom prvih nekoliko meseci nakon zahvata.
Nakon što je implantat postavljen, mora da prođe period isceljenja. Ovaj proces može potrajati nekoliko meseci. Tek nakon tog perioda se implantat može opteretiti nekom protetskom nadoknadom.
Jednom kada implantat potpuno zaceli i integriše se sa vilicom, može se planirati izrada krunica, mostova, kombinovanih radova itd.
Koje su prednosti zubnog implantata?
Jedna od glavnih prednosti zubnog implantata je njihova trajnost. Za razliku od proteza, koje su mobilne, podložne deformitetima i lomljenju, zubni implantati dizajnirani su tako da traju ceo život sa pravilnom negom.
Oni takođe pružaju jaču i stabilniju osnovu za buduće protetske nadoknade, i omogućavaju prirodniji osećaj i bolju funkciju. Još jedna korist zubnih implantata je da oni pomažu u očuvanju integriteta vilice. Kada se zub izvadi, vilična kost počinje da se resorbuje i smanjuje. Ovo može voditi do gubitka strukture lica i “potonulog” izgleda. S druge strane, zubni implantati stimulišu viličku kost i pomažu u očuvanju njene strukture. To posledično dovodi do održavanja mlađeg i atraktivnog izgleda. Zubni implantati su takođe ugodnija i udobnija opcija za mnoge pacijente. Oni omogućavaju normalnu ishranu i funkciju žvakanja, jer nisu skloni klizanju ili ispadanju.
Koje su kontraindikacije za ugradnju implantata?
Dok su zubni implantati visoko efikasno rešenje za zube koji nedostaju, nisu pogodni za sve. Apsolutna kontraindikacija su pacijenti sa malignim oboljenjima na zračnoj i hemioterapiji.
Neki potencijalni kandidati mogu imati osnovna zdravstvena oboljenja (infarkt miokarda, autoimuna oboljenja, dijabetes, osteoporoza, osteopenija…), ili su pretrpeli značajan gubitak kostiju, što utiče na uspešnost same ugradnje implantata. U zavisnosti od težine osnovnog oboljenja, ugradnja implantanta kod takvih pacijenata može biti kontraindikovana ili relativno kontraindikovana.
Upotreba duvana i loša oralna higijena otežavaju zarastanje rane i predstavljaju kontraindikaciju za ugradnju implantanata, ukoliko se pacijent ne potrudi da svoje loše navike koriguje.
Pored toga, zubni implantati mogu biti finanskijski nedostupni za neke pacijente, jer su skuplji od drugih opcija kao što su mostovi ili proteze.
Zaključno, implantati su trajno i efikasno rešenje za sve tipove krezubosti, ali i kod bezubih pacijenata. Dok možda nisu pogodni za sve, oni imaju brojne prednostii u odnosu na klasične proteze i mostove.